Polska to dla Żabki za mało. Spółka chce podbijać również rynek zagraniczny. W 2023 jej dochody wyniosły 20 mld zł, czyli o 1,5 mld więcej niż w 2022 roku, a to nie koniec bo sieć sklepów planuje jeszcze więcej inwestycji.

Niezmiennie popularna sieć sklepów Żabka, która jest jednym z największych graczy na polskim rynku convenience, przygotowuje się na dynamiczny rok 2024. Po intensywnym roku 2023, pełnym innowacji i rozwoju, spółka planuje jeszcze większe zmiany i inwestycje na przyszłość.

Żabka i jej wpływ na małe sklepy

Rok 2023 był dla Żabki rokiem osiągnięć i inwestycji. Dodatkowo  był to dla sieci sklepów rok jubileuszowy, ponieważ minęło 25 lat od założenia pierwszych sklepów i z tej okazji otworzyli swój 10 tys. sklep. Ich ilość będzie rosnąć przez rosnącą liczbę chętnych franczyzobiorców. Ceny w sklepach nie są najniższe, ale oferowane promocje, punkty i  dostępność sklepów zachęca klientów do korzystania z usług. Z drugiej strony przekłada się to na upadek coraz większej ilości prywatnych, małych sklepów przez dominację na rynku ze strony tego giganta. Możemy spotkać coraz mniej lokalnych sklepów, w których miejsce wchodzą lokale Żabki.

Mało która sieć pozwala sobie na takie działania. Nie bez powodu w  ciągu dnia Żabka obsługuje ponad 3 mln klientów. Wprowadzenie innowacji takich jak Żabka Nano, Żabka NonStop (otwarta całodobowo, zlokalizowana w Warszawie),  czy też Żabka Drive, gdzie klienci mogą kupić coś bez wychodzenia z samochodu. Zlokalizowanie jak największej ilości sklepów w formie convenience przekłada się na wysoką liczbę osób kupujących.  Sieć ma jeszcze inne plany na nowy 2024 rok.

 Inwestycje i nowe cele

Na obecny rok Żabka planuje kontynuować swoją ekspansję na polskim rynku oraz dążyć do dalszego rozwoju. Oto niektóre z głównych planów i inwestycji spółki na 2024 rok:

  •  Rozszerzenie sieci sklepów: Żabka zamierza otworzyć jeszcze więcej nowych sklepów na terenie całego kraju, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, gdzie brakuje sklepów convenience. W ten sposób spółka ma nadzieję jeszcze bardziej zwiększyć liczbę kupujących.
  •  Rozwój ekologiczny: Żabka kontynuuje swoje zaangażowanie w zrównoważony rozwój. Planuje dalsze inwestycje w produkty ekologiczne i zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko naturalne, poprzez np. ograniczenie plastikowych opakowań i promowanie recyklingu.
  •  Innowacje technologiczne: Spółka planuje dalszy rozwój swoich usług i technologii, aby jeszcze bardziej zwiększyć wygodę zakupów. Może to obejmować rozwijanie aplikacji mobilnej Żabka, wprowadzanie nowych sposobów dostawy produktów czy też integrację e-commerce z tradycyjnymi sklepami stacjonarnymi.

Najważniejszym celem jest rozwinięcie działalności poza granice Polski. Otworzenie sklepów za granicą pozwoli na zwiększenie sprzedaży oraz rozpoznawalność na arenie międzynarodowej. Żabka nie zdradziła jeszcze gdzie planuje otworzyć pierwsze sklepy, jednak niedługo mają się pojawić informacje na ten temat.  Ekspansja na inne kraje spowoduje zwiększenie zysków i otworzy nowe możliwości dla spółki. Rozwijając swoją działalność konkurowała by z takimi sklepami jak: Leader Price Express, Migros czy też Spar, które są liderami na rynku europejskim.

Podsumowując

 Plany Żabki na 2024 rok sugerują, że spółka ma zamiar kontynuować ten trend i nadal pozostawać liderem w sektorze convenience. Sklepy mają obecnie 8600 partnerów biznesowych, z roku na rok ich przybywa co umacnia pozycję firmy na rynku.

 

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Zabka,_Marsza%C5%82kowska_85,_Warsaw.jpg

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *